Privalomi langeliaiclose
* - Privalomi langeliai

Latvijoje pirmą kartą gimė kūdikiai po ikiimplantacinės genetinės diagnostikos

IVF Riga
https://www.ivfriga.lt/naujienos.html2017-08-15

2017 metų liepa buvo ypatingas mėnuo dviem šeimoms, kurioms prieš tai buvo nustatyta rizika turėti palikuonis, sergančius genetinėmis ligomis - joms gimė labai laukti ir, svarbiausia, sveiki kūdikėliai. Pirmą kartą Latvijoje ir visoje Baltijoje gimė vaikai po ikiimplantacinės genetinės diagnostikos (PGD), kuri abiem atvejais padėjo išvengti genetinių susirgimų paveldimumo. Diagnostika buvo atlikta klinikos iVF Riga šiuolaikiniame Reprodukcinės genetikos centre.

Abiejose šeimose gimus kūdikiams iVF Riga laboratorijoje buvo atliktas bambagyslės kraujo pavyzdžių papildomas genetinis tyrimas. Tyrimo rezultatai patvirtina, kad naujagimiai nepaveldėjo konkrečių ligų sukeliamų mutacijų. Tokiu būdu šiose šeimose buvo sustabdytas mutacijų perdavimas iš kartos į kartą, nes naujagimių palikuonys taip pat nepaveldės šeimoje ligas sukeliančios genų alelės.

Susirgimai, kurių genai buvo tiriami prieš tai minėtų šeimų atveju, aptinkami rečiau negu 0,004% gyventojų, tačiau iš esmės visos genetinės patologijos, kurių priežastis yra konkreti geno mutacija (monogeninis susirgimas), liečia nemažą populiacijos dalį.

PGD arba monogeninių ligų tyrimas leidžia padėti šeimoms, kuriose jau gimė vaikai su genetinėmis ligomis, taip pat situacijose, kai tėvai bijo planuoti nėštumą, nes yra informuoti, kad yra didelė tikimybė paveldėti kurią nors ligą.  

PGD suteikia galimybę patvirtinti arba panaikinti iš anksto žinomus monogeninius susirgimus 5 dienų amžiaus embrionams, prieš juos perkeliant į gimdos ertmę. Kartu atliekamas ir embrionų chromosominis tyrimas, kad būtų galima užtikrinti kuo didesnę tikimybę pastoti, progresuoti ir susilaukti sveiko vaiko.

Ikiimplatacinės genetinės diagnostikos metodas iVF Riga klinikoje taikytas jau kelioms genetinėms patologijoms - ir iš kartos į kartą paveldimoms (Hantingtono chorėja, achondroplazija), ir recesinėms ligoms, kurių atveju yra didžiulė rizika, kad sveiki tėvai susilauks vaikų, sergančių genetinėmis ligomis (Batten liga, AR ichtiozė), ir su X chromosoma susijusiems susirgimams, kai didelė ligos paveldėjimo rizika tenka būtent berniukams (hemofilija, Diušeno raumenų distrofija). Analizuojamų patologijų spektras iVF Riga Reprodukcinės genetikos centre palaipsniui plečiamas, kiekvienai šeimai parengiant individualią diagnostikos schemą.

Klinikos iVF Riga vadovė dr. V. Fodina: ,,Sveikų mažylių gimimas yra šventė ne tik tėvams, bet ir visam mūsų klinikos kolektyvui. Tai buvo iš tiesų ilgai lauktas įvykis - mes patiriame ir didžiulį džiaugsmą dėl laimingų tėvų, kurių svajonė išsipildė, ir pasitenkinimą, kad mūsų darbas davė teigiamų rezultatų. Tai patvirtina faktą, kad galimybė pašalinti daugelio susirgimų rizika yra be galo svarbi, norint susilaukti sveiko mažylio. Klinikos Reprodukcinės genetikos centro steigimo tikslas buvo padaryti ikiimplantacinės genetikos diagnostiką prieinama mūsų regiono gyventojams jau šiandien, o ne kažkada tolimoje ateityje.”


Back
Call