Privalomi langeliaiclose
* - Privalomi langeliai

Spermograma (klinikinis spermos tyrimas)

Spermograma – laboratorinis vyro ejakuliato tyrimas, siekiant įvertinti jo spermos vaisingumą. Spermos tyrimas yra svarbus urologinių ligų diagnozavimo būdas ir rodo vyro gebėjimą apvaisinti.

Prieš atliekant tyrimą vyras turėtų susilaikyti nuo intymių santykių ne trumpiau kaip 3 dienas, bet ne ilgiau kaip 1 savaitę. Reikia laikytis taisyklių: dieną prieš atliekant tyrimą nerekomenduojama maudytis karštoje vonioje, lankytis saunoje, vartoti alkoholinių gėrimų. Jeigu vartojate antibiotikus arba esate ką tik pasveikęs po ligos, rekomenduojama spermos tyrimą atidėti ir atlikti po dviejų savaičių. Siekiant patikimo tyrimo rekomenduojama jį atlikti klinikos patalpose, kad būtų išvengta duomenų paklaidų, atsirandančių transportuojant pasitaikančių įvairių fizinių veiksnių.

Spermograma – NB! Šis tyrimas būtinas siekiant įvertinti vyro vaisingumą.

Įvertinant spermą, kurioje yra normalus spermatozoidų kiekis, jų judrumas ir morfologija, naudojamas terminas „normospermija“.
Yra keli spermogramos rodiklių pokyčiai: bendro spermatozoidų kiekio spermoje sumažėjimas (oligozoospermija), jų judrumo sutrikimas (astenozoospermija), spermatozoidų morfologijos pokyčiai (teratozoospermija). Tačiau dažniausiai klinikinėje praktikoje pasitaiko kombinuotoji patologija (oligoastenoteratozoospermija, OAT), kuri įvardijama kaip dažniausia vyrų nevaisingumo priežastis.
10–15 proc. nevaisingų vyrų nustatoma azoospermija – visiškas spermatozoidų ejakuliate nebuvimas.

Spermograma išskiriami trys azoospermijos tipai:

  • Obstrukcinė (38 proc.), susijusi su sėklinių latakų praeinamumo sutrikimais dėl įgimtų anomalijų, arba dažniau kaip infekcijos arba traumos rezultatas. Taikomas chirurginis gydymas.
  • Ejakuliacinė (2 proc.), susijusi su ejakuliacijos sutrikimais.
  • Neobstrukcinė, susijusi su spermatogenezės sutrikimais (60 proc.). Pagrindinės priežastys, dėl kurių atsiranda neobstrukcinis nevaisingumas, yra hormonų trūkumą sukeliančios hipofizės ligos, genetinės anomalijos, varikocelė, kriptorchizmas, traumos, navikai, sėklidžių užsisukimas, persirgti sėklidžių uždegimai („kiaulytė“), vaistinių preparatų ir gonadotoksinų, kenksmingų aplinkos veiksnių poveikis. Tokiu atveju siekiant aptikti sėklidėje bent nedidelį spermatozoidų kiekį, reikalingą dirbtiniam apvaisinimui paprastai taikoma mikrochirurginė intervencija.

 Spermograma.– Kiti nukrypimai nuo normos:

  • Nekrospermija – nėra gyvų spermatozoidų.
  • Kriptospermija – ejakuliate pavieniai judrūs spermatozoidai. 
  • Piospermija – dėl uždegimo padidėjęs leukocitų kiekis spermoje. Dėl to gali būti taikomas papildomas ejakuliato (pasėlių) mikrobiologinis tyrimas, siekiant nustatyti uždegimo priežastis ir paskirti tinkamą gydymą.
Call